O Bali

Bali - právom nazývané tiež "Ostrov bohov" - je súčasťou päť tisíc kilometrov dlhého reťazca indonézskeho súostrovia tvoreného viac než semdnácti tisíckami ostrovy. Ostrov Bali leží 8 ° južne od rovníka v súostrovia Malé Sundy medzi ostrovmi Jáva a Lombok.

Od východu k západu je ostrov asi 153 km široký, od severu k juhu je to asi 112 km. Rozloha je 5632 km ². Najvyšším bodom je aktívny vulkán Mount Agung (3142 mnm), ktorý naposledy soptil v marci 1963. Hory pokrývajú stred ostrova a tiahnu sa na východnú stranu. Pobrežie Bali ponúka 400 km prekrásnych pláží obmývaných vodami Indického oceánu. Hlavným mestom Bali je polmiliónovú Denpasar ležiaca v južnej časti ostrova.

Počasie na Bali

Vďaka rovníkovej polohe prevláda na Bali po celý rok tropické podnebie s priemernými teplotami okolo 30 ° C. Od začiatku decembra do konca februára je na ostrove tzv vlhká sezóna. V praxi to znamená, že je stále veľmi teplo, ale je väčšia pravdepodobnosť dažďových prehánok. Od marca do novembra potom nastáva obdobie sucha, kedy je slunečněji, ale aj tak občas spŕchne. Teplota na pobreží je vždy vyšší ako v hornatom vnútrozemí.  

Čas na Bali

Oproti Českej republike je na Bali v zime o 7 hodín viac av lete o 6 hodín viac.

Populácia na Bali

Aj keď si väčšina Európanov Bali predstavuje ako malý ostrovček, presahuje momentálnej populácie ostrova 3 milióny obyvateľov. Majoritou sú Indonézania, ale v mestách je možné naraziť aj na čínske a indické obchodníkov. Permanentne stúpa počet západných turistov trvalo sa usadzujúcich na Bali. Dohľad nad demografiou je jednou z priorít indonézskej vlády organizujúcej kampaň pre plánované rodičovstvo so sloganom "Two is enough" (Dve deti stačí). Zdá sa, že akčný program vlády sa stretáva s úspechom, pretože mladé rodiny majú momentálne priemerne 2-3 potomkov, zatiaľ čo u predošlých generácií bolo bežných aj 9 detí. Prevažná časť obyvateľstva žije v južnej a juhovýchodnej časti ostrova, kde sa tiež sústreďuje najväčšia časť turistického ruchu.

Hoci je hlavným indonézskym náboženstvom Islam, patrí na Bali až 90% populácie k špeciálnej vetve balijského hinduizmu. Počet moslimských veriacich sa pohybuje okolo 5% a pozvoľna stúpa s prílivom pracovnej sily z ostrovov Jáva a Lombok. Okolo 1% obyvateľov vyznáva kresťanstvo alebo budhizmus.

Kuchyňa na Bali

Indonézia je známa svojou kuchyňou, ktorá odráža vplyv tradičných miestnych kultúr: moslimskej a hinduistickej. Základom miestnych jedál je ryža, ktorú miestny konzumujú ako súčasť všetkých jedál dňa vrátane raňajok. Národná špecialitou je jedlo príbuzné španielskej paele: tzv nasi goreng, ryža opekané so zeleninou, mäsom, vajcom a rôznymi druhmi korenia. Obľúbenou prílohou k ryži sú rôzne druhy tzv curries, mäsa alebo zeleniny v aromatické omáčke. Ďalšie miestne špecialitou je pečené prasiatko (babi guling). Indonézska kuchyňa tradične využíva korenie a pálivé prísady (cesnak, chilli, zázvor), preto ak nie ste milovníkov pikantných jedál, určite obsluhu na tento fakt upozornite.
Samostatnou APITOLA jedálničku sú ryby a morské plody, ktoré sú na Bali vždy čerstvé a delikátne. Cenová dostupnosť je veľmi dobrá: 1kg homár príde na ca. 50,-USD, krab cca. 15,-USD, steak z tuniaka cca. 5,-USD. Hotelové komplexy mávajú špecializovanú reštauráciu, v ktorej podávajú len pokrmy z rýb a morských živočíchov.
Ceny nápojov v obchodoch sú veľmi podobné tým českým: 1.5l fľašu neperlivej vody možno zaobstarať od 1, - USD, drahšie je pivo a alkoholické nápoje všeobecne. Ceny v reštauráciách sú tiež porovnateľné s českými, výnimkou sú čerstvé ovocné džúsy (výrazne lacnejšie).

Otváracie hodiny na Bali

Bali má klasický pracovný týždeň od pondelka do piatku. Otváracia doba úradov a bánk je 9:00-15:00. V piatok je pracovná doba skrátená do 13:00. Cez víkend je zatvorené. Nonstop otváraciu dobu majú spravidla minimarkety, čerpacie stanice a pouličné vývarovne. Pouličné zmenárne sú častokrát v prevádzke aj počas víkendov. Reštaurácie a hotelové bary mávajú otvorené do 23:00, bary a kluby v meste pokojne aj do rána.

Dovoz tovaru a colné povinnosť

Indonézske zákony zakazujú dovoz zbraní, drog, pornografie a vybraných čerstvých potravín. Za drogovej sprostredkovanie je v Indonéziou trest smrti. Vyhnite sa tiež miestnym priekupníkom, ktorí Vám môžu ponúknuť nákup drog vo večerných kluboch. Nezriedka môže ísť o pracovníkov polície.
Bez nároku na clo je dovoz 200 kusov cigariet (alebo 50ks cigár alebo 100g tabaku), 1 liter alkoholu a malé množstvo parfumu, to všetko na jednu dospelú osobu. Oficiálne pravidlá kážu colníkom kontrolovať tiež privážanie elektroniku a media (CD, DVD, VHS), však nemáme správy o tom, že by niektorý z návštevníkov prešiel tak podrobnú kontrolou. Rovnako dovoz valuty je neobmedzený, obmedzenia platia len pre vývoz indonézskych rupií. Poveziete ak viac ako 5 miliónov Rp / 500,-USD / v hotovosti, je Vašou povinnosťou kontaktovať úrady.

Ekonomika na Bali

Indonézska ekonomika je trhovo orientovaná, avšak štát hrá naďalej významnú úlohu. K hlavným odvetvím hospodárstva patrí ropný, textilný, potravinársky a nábytkársky priemysel. Neustále narastá aj význam cestovného ruchu. Hoci si Indonézie v uplynulom roku počínala ekonomicky dobre, momentálne je ohrozovaná stúpajúcimi cenami ropy a elektrickej energie. Indonézia má značné zásoby mnohých ďalších nerastných surovín. Krajina je na popredných miestach na svete v ťažbe medi, cínu, niklu a zlata, pre domácu spotrebu a export ťaží vlastnú ropu a zemný plyn.
V poslednom období expanduje sektor služieb, najmä zvyšujúce sa rozvoj turizmu. Maloobchod a cestovný ruch dominujú odvetvia nefinančných služieb, s približne 15% podielom na tvorbe celkového HDP.

Mena na Bali

Oficiálne indonézskou menou je indonézska rupia (IDR, Rp). Cudzie meny, cestovné šeky, zmenky a ďalšie bankové nástroje môžu byť dovezené na ostrov bez obmedzenia. Obmedzenie platí len pre vývoz rupie. Peniaze možno bez problémov vymeniť už na letisku alebo vo väčších hoteloch, banky a bankomaty sú k dispozícii takmer v každom meste. Akceptované sú kreditné karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Neoficiálne sa dá platiť aj americkými dolármi, však počítajte iba s menšími transakciami bez potvrdenky (zaplatenia šnorchlovacie výbavy alebo výlet súkromným člnom na priľahlý ostrovček). Približný kurz 1USD = cca 9.000 Rp.

Jazyky na Bali

Úradným jazykom je Indonézsky (Bahasa Indonesia), ktorej základ tvorí doplnená a upravená Malajčina. Miestne na Bali medzi sebou hovoria endemickým balijským dialektom, ktorý je odlišný od oficiálnej Bahasa. Rovnako na Lomboku miestne okrem oficiálneho jazyka používajú aj svoj dialekt. V turistických oblastiach sa však bez problémov dohovoríte anglicky. Môže sa Vám dokonca stať, že Vás osloví miestne s prianím nezáväzne konverzovať v angličtine. Častokrát sa jedná o študentov jazykových alebo hotelových škôl, ktorí majú povinné hodiny anglických konverzácií a radšej ako medzi sebou hovoria anglicky s turistami. Máte právo je slušne odmietnuť, ale môžete sa tiež povyptat na miestne pomery, pamiatky, dobré reštaurácie či zaujímavé výlety. Mnoho študentov má dobrý prehľad a bez nároku na odmenu Vám bude dlho rozprávať o neďalekom chráme alebo systému pomenovaní balijských detí. Veľká časť poskytovateľov služieb v oblasti cestovného ruchu hovorí aj japonsky alebo pozná základy ďalších ázijských jazykov.

Zdravie na Bali

Pre cestu n naa Bali nie je potrebné špeciálne očkovanie ani profylaxiu. Ťažkosti, s ktorými sa turisti štandardne stretávajú plynú zvyčajne z podcenenie miestneho klímu: prehriatie, dehydratácia, úpal alebo zranenia vzniknuté neopatrnosťou pri športe. Citlivejšie osoby by mali byť opatrné pri manipulácie s klimatizáciou, iv Indonéziou platí rovnaké pravidlo ako v SR: rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v izbe / aute by nemal presiahnuť 6 ° Celzia. Odporúča sa používanie repelentu, pretože komária uhryznutie v horúcom vlhkom klímy rady opúchajú a hojí sa dlhšie.
Ak sa objavia ľahšie zdravotné ťažkosti, základnú pomoc možno u väčšiny hotelov vyžiadať priamo na recepcii. Z recepcie je tiež možné kontaktovať miestnu odbornú zdravotnú starostlivosť. Štátne nemocnice sa nachádza iba v hlavnom meste Bali v Denpasare, ale turistom sa odporúča kontaktovať súkromné ​​kliniky pre lepší štandard starostlivosti. Úhrada za zdravotnú starostlivosť je potrebná priamo v hotovosti, výdavky Vám po predložení dokumentov preplatí Vaša poisťovňa v SR v závislosti od Vašej dohodnutej poistky.

Doprava na Bali

Na Bali sa jazdí vľavo, oficiálne povolená rýchlosť je 40km/hv obci a 70km / h mimo obce, ale pravidlá sú veľmi benevolentné. Verejná doprava na Bali má riedku sieť as výnimkou shuttle busov jazdia medzi hotely a nákupnými komplexy je aj nepravidelná. Ak si budete chcieť prenajať automobil alebo motocykel, musíte v požičovni predložiť medzinárodný vodičský preukaz. Vzhľadom k ťažšie orientáciu a štýlu jazdy miestnych však odporúčame využívať taxíky alebo si prenajať auto s vodičom, ktorý Vám zároveň bude aj dobrým sprievodcom. Tento spôsob poznania ostrova Vás vyjde lacnejšie ako prenájom auta. Cenu je možné dohodnúť alebo požiadať vodiča o jazdu na taxameter. Kratšiu vzdialenosť (napríklad na vedľajšiu pláž) by mala stáť okolo 50.000 Rp, prenájom auta na celý deň (v závislosti od územia, ktoré chcete prejsť) okolo 500.000-700.000.

Oblečenie na Bali

Vzhľadom k celoročnej teplote na Bali počítajte s ľahkým vzdušným odevom a pokrývkou hlavy. Ak sa chystáte do vnútrozemia, pribaľte si dlhý rukáv navečer. Ak plánujete výstup na hory s cieľom vidieť východ slnka, počítajte s nočnou teplotou okolo 12-15 ° Celzia. Rozhodne nevyrážajte bez kvalitnej obuvi, pláštenky a náhradného tričká. Aj keď sa Vám môže stať, že na vidieku uvidíte dedinčanov kúpať sa nahé v rieke, neskúšajte prerobiť verejnú pláž na nudapláž. Štýl "hore bez" je akceptovaný na turistických plážach, pre menej frekventované miesta a najmä Lombok odporúčame aj vrchný diel plaviek.

Elektrický prúd na Bali

Indonézia používa striedavý prúd s napätím 220V a štandardné okrúhle európske zásuvky s dvoma zdierkami. Neplánujete Ak nezávislý trekový výlet do vnútrozemia Lomboku, môžete počítať so spoľahlivými dodávkami elektrickej energie.

Etiketa na Bali

Balijci sú veľmi tolerantní ľudia, avšak v závislosti od kultúrnych odlišností sa našinec môže nevedomky dopustiť nepekného faux-pas alebo dokonca urážky. Nikdy sa nesnažte dotknúť sa nikoho na hlave, Balijci považujú hlavu sídlo duše a hlava je im teda posvätná. Ak podávate veci, podávajte je výhradne pravou rukou. Ľavá ruka sa v regióne užíva k osobnej hygiene a je považovaná za nečistú. Pred vstupom do mešity alebo niečieho domu si vyzujte topánky. Keď s niekým hovoríte, nedávajte si ruky v bok. Tradičný výraz tohto gesta je agresie a útok (všimnite si to treba u scény v tieňovom bábkového divadle). Mávate Ak na taxík, nedvíhajte ruku, skôr len naznačte miesto pred Vami, kde má taxikár zastaviť. Zapředete Ak rozhovor s miestnymi, ktorí sa Vás budú pýtať na Vašu rodinu, aspoň zo slušnosti sa spýtajte tiež. Vo všeobecnosti platí, že miestne sa radi rozprávajú, ale len aby sa uistili, že sa cítite príjemne a nič Vám nechýba. Ak budú Vám ponúkať služby, o ktoré nemáte záujem, stačí slušne a podľa potreby rázne odmietnuť. Na rozdiel od Thajska nič nepokazíte, keď poviete, že si ponuku "do zajtra premýšľame".

Dôležité čísla a kontakty

Okrem čísla Vášho pása a elektronické letenky (odporúčame okopírovať) je dôležité mať po ruke kontakt na diplomatické zastúpenie SR a nonstop telefonické číslo asistenčnej služby Vašu poisťovne.

Polícia 110
Hasiči 113
Lekárska záchranná služba 118

rezort Relax Bali s českým zástupcom-Indonézia +62 878 619 69 733 +6287762790688

Relax Bali v Českej republike - +420 608 925 000, +420 720 310 888, +420 602 610 853

Nákupy a suveníry na Bali

Mnoho turistov navštevuje Bali práve kvôli nakupovanie. Ak hľadáte značkový tovar, nájdete ho v koţe, kam tiež jezdíme.Rukodělné výrobky a umelecké galérie sa nachádzajú v Ubudu a okolí. V obchodoch platia fixné ceny, v obchodíkoch a na trhovísk je možnosť zjednávať. Pamätajte, že cenu, ktorú Vám na začiatku povie predavač je zjednávaním možné znížiť pokojne na polovicu. Medzi obľúbené drobné suveníry z Bali patrí najmä maľované drevené masky a bábky z tradičných divadelných hier. U nákupe väčších umeleckých diel počítajte s obmedzením váhy batožiny pri spiatočnom lete.

Sprepitné na Bali

Niekedy si reštaurácia automaticky započítajú 10% sprepitné (service charge), údaj nájdete v menu. Ak nie je sprepitné počítané automaticky, môžete nechať 5 až 10%, ak ste spokojní. Proces je práve opačný ako v Česku. Uhradíte účet a obsluha Vám naspäť vydá presnú sumu. Z vrátených peňazí necháte personálu obnos, ktorý Vám príde vhodný.
odnos batožiny z recepcie do izby, z letiska k autobusu atď nie je v cene ubytovania. Je slušnosť zaplatiť 1 až 2 doláre za batožinu za jednu službu alebo si kufor odneste sami.

Zdravie na Bali

Pre cestu na Bali nie je potrebné špeciálne očkovanie ani profylaxiu. Problémy s ktorými sa turisti štandardne stretávajú plynú zvyčajne z podcenenie miestneho klímu: prehriatie, dehydratácia, úpal alebo zranenia vzniknuté neopatrnosťou pri športe a pri jazde na skútri. Citlivejšie osoby by mali byť opatrné pri manipulácii s klimatizáciou. Aj v Indonézii platí rovnaké pravidlo ako v SR: rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v izbe / aute by nemal presiahnuť 6 ° C. Odporúča sa používanie repelentu, pretože komária uhryznutie v horúcom vlhkom klímy rady opúchajú a hojí sa dlhšie.
Ak sa objavia ľahšie zdravotné ťažkosti, základnú pomoc možno u väčšiny hotelov vyžiadať priamo na recepcii. Z recepcie je tiež možné kontaktovať miestnu odbornú zdravotnú starostlivosť. Zdravotné stredisko sa nachádza cca 1 Km od rezortu Relax Bali. Úhrada za menšie zdravotnú starostlivosť je potrebná priamo v hotovosti, výdavky Vám po predložení dokumentov preplatí vaša poisťovňa v SR v závislosti od dohodnutej poistky. Pokiaľ ide o zložitejšie prípady rieši sa všetko medzi nemocnicou a poisťovňou.

Odporúčame vyraziť len s platným cestovným poistením. Presvedčte sa včas, či vám platí ako časovo, tak pre Indonézii.

Facebook