063.jpg

Dan MAxlight

PArkovanie na letisku v Bratislave

Enzymova terapia, Serretia, Serapeptaza

 


www.partnernacesty.sk

 

 

 

 

 

Kambodža

Znak KambodžeVlajka Kambodže

Miestny názov
Preăh Réachéanachâk Kâmpŭchéa

Hlavné mesto Phnom Penh
Úradné jazyky
Regionálne jazyky
Štátne zriadenie Konštitučná monarchia

hlava štátu kráľ  Norodom Sihamoni
Vznik 9. november 1953 – nezávislosť od Francúzska
Rozloha
• celková 181 040 km² (88.) 
• voda (%)
Počet obyvateľov
• odhad ([[2011]]) 15 000 000 

• hustota (2011) 81,8/km² (118.)

Mena riel (KHR)
Časové pásmo (UTC)
• Letný čas (UTC)
Internetová doména .kh
Smerové telefónne číslo +855

Žije v ňom viac ako 13 miliónov obyvateľov. Celé územie Kambodže je súčasťou polostrova Zadná India. Kambodža susedí s ThajskomLaosom a Vietnamom; na juhozápade má prístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Krajina patrí medzi najchudobnejšie v regióne, čiastočne aj pričinením genocídnej občianskej vojny vyvolanej Červenými Kmérmi v rokoch 1975 – 1979, keď boli vyvraždené asi 2 milióny obyvateľov (zhruba štvrtina vtedajšej populácie). Hlavným mestom je Phnom Penh.

V prírodných pomeroch dominuje rieka Mekong (nazývaná jazykom Kmérov: Tonle Thom alebo "Silná rieka") a jazero Tonlé Sap ("sladkovodné jazero"), ktoré je dôležitým zdrojom z hľadiska lovu rýb. Nadmorská výška väčšiny povrchu Kambodže dosahuje hodnoty blízke výšky hladiny mora, čo spôsobuje, že rieky jazera Tonle Sap vracajú v období dažďov vodu z rieky Mekong späť do jazera a spôsobujú v jeho okolitom prostredí záplavy.

Pre hospodárstvo je dôležitý najmä odevný priemysel a turizmus. V roku 2005 boli na území Kambodže objavené ložiská ropy a zemného plynu, ich ťažba by mala začať už v roku 2009, poprípade 2010. Tieto zásoby pravdepodobne vzpružia ekonomiku Kambodže.[1]

Facebook