Krajina

Perla Karibiku a najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily je na severe vzdialený od Floridy iba 180 km, na juhu od Jamajky 140 km, na západe ho delí 210 km od mexického polostrova Yucatán a na východe iba 77 km od Haiti. Súčasťou Kuby je aj vyše 4-tisíc menších ostrovov. Krajina ako celok ponúka turistom kvalitné služby v komfortných hoteloch aj na nádherných plážach, kúpanie vo vlnách na otvorenom mori, ale aj romantické zákutia v pokojných zálivoch, hory, zábavu, šport i kultúru.

Podľa údajov z r. 2012 tu žije 11 075 244 obyvateľov, z hľadiska etnického zloženia 51 % tvoria mulati, 37 % belosi, 11 % černosi a 1 % patrí čínskemu etniku.

Väčšina obyvateľstva (56 %) sa nehlási k nijakému vierovyznaniu, 39 % obyvateľov vyznáva katolícku vieru, 3,3 % patria evanjelikom, zvyšok iným náboženstvám a stúpencom rôznych spirituálnych kultov.

Počasie na kamerách

 
 
 

Aktualne počasie

 Havana
La Habana 2
images.wsdot.wa.gov

Podnebie

 

Kuba sa nachádza v subtropickom pásme, pre ktoré je charakteristické striedanie horúčav a zrážkovej činnosti. Priemerná ročná teplota dosahuje 25 °C, vlhkosť je celý rok značne vysoká (v priemere 81 %). Najväčšie množstvo zrážok je na severe a severovýchode ostrova. V období dažďov (jún – november) hrozí zvýšený výskyt hurikánov. Tropické búrky sa vyznačujú vysokými úhrnmi zrážok a veľkou intenzitou vetra, môžu s nimi súvisieť aj mohutné záplavy.
Ani počas zimných mesiacov (od novembra do apríla) nedochádza na Kube k výraznému poklesu teplôt, zrážková činnosť je však nižšia.
Vďaka príjemnej a slnečnej klíme bez väčších výkyvov sa do krajiny dá cestovať počas celého roka. Ak sa však chystáte do horských oblastí, buďte pripravení aj na podstatne nižšie teploty (5 – 15 °C).

Praktické informácie

 


 
Pri vstupe na Kubu platí obojstranná vízová povinnosť; v prípade organizovania pobytu cez cestovnú agentúru k povoleniu na vstup stačí aj tzv. turistická karta za poplatok 25 €, ktorá nahrádza vízum (platí 30 dní).
Na vstup je okrem víza potrebný aj cestovný pas.
Pri odlete z krajiny sa platí výstupný poplatok vo výške 25 CUC na osobu (CUC – kubánske konvertibilné peso).

Pri návšteve Kuby je povinné mať uzavreté zdravotné poistenie na celý čas pobytu.
Pre cudzincov sú určené osobitné nemocnice/ambulancie, za ošetrenie v ktorých sa platí v kubánskom konvertibilnom peso (CUC).

Na pitie sa odporúča používať iba vodu vo fľašiach s neporušeným uzáverom, kupovanú v obchodoch.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria, hepatitis A

Dôležité telefónne čísla
Polícia: 106, 867 7777
Hasiči: 105
Prvá pomoc: 83+ 1185, 831 2185, 201 2811 – 4

Veľvyslanectvo SR na Kube
Adresa: Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, N° 521, Entre 5By 7, Miramar, Playa
La Habana
Cuba
Tel.: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobil: +53 (0) 5 263 0584-konzul, +53 (0) 5 263 1511
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Zaujímavé lokality

 

Havana
Hlavné mesto je centrom histórie, kultúry a zábavy, prekrásnych pláží, hotelov a športovísk, ale aj vzácnej architektúry a múzeí (Múzeum revolúcie, múzeum Casa de África, Múzeum koloniálneho umenia, múzeum Ernesta Hemingwaya, Napoleonovo múzeum atď.). Za návštevu stojí Kolumbov cintorín, jeden z najstarších na svete, najstarší Kostol Ducha svätého, ale aj tabaková továreň Fábrica de Tabacos Partágas či klub La Bodeguita del medio.

Varadero
Jedno z najznámejších kubánskych dovolenkových lákadiel ponúka azúrové more, jemný biely piesok, k tomu bohatý výber hotelov, reštaurácií, športovísk a zábavných stredísk. Ideálne pre rodiny s deťmi.

Trinidad
Raj potápačov, ale aj milovníkov luxusu. Obe skupiny nadchne prepychová pláž „Playa Ancón“ s možnosťou potápania na koralovom ostrovčeku „Cayo Blanco“. Možností je však oveľa viac. Skrátka, rozprávkový juh...

Guardalavaca
Stredisko v sebe síce nezaprie svoju plantážnickú minulosť a divú prírodu, ale moderné pláže, koralové útesy a údajne najlepšia show delfínov na Kube sú lákadlom aj pre rodiny s deťmi.

Facebook