Kambodža

Znak KambodžeVlajka Kambodže

Miestny názov
Preăh Réachéanachâk Kâmpŭchéa

Hlavné mesto Phnom Penh
Úradné jazyky
Regionálne jazyky
Štátne zriadenie Konštitučná monarchia

hlava štátu kráľ  Norodom Sihamoni
Vznik 9. november 1953 – nezávislosť od Francúzska
Rozloha
• celková 181 040 km² (88.) 
• voda (%)
Počet obyvateľov
• odhad ([[2011]]) 15 000 000 

• hustota (2011) 81,8/km² (118.)

Mena riel (KHR)
Časové pásmo (UTC)
• Letný čas (UTC)
Internetová doména .kh
Smerové telefónne číslo +855

Žije v ňom viac ako 13 miliónov obyvateľov. Celé územie Kambodže je súčasťou polostrova Zadná India. Kambodža susedí s ThajskomLaosom a Vietnamom; na juhozápade má prístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Krajina patrí medzi najchudobnejšie v regióne, čiastočne aj pričinením genocídnej občianskej vojny vyvolanej Červenými Kmérmi v rokoch 1975 – 1979, keď boli vyvraždené asi 2 milióny obyvateľov (zhruba štvrtina vtedajšej populácie). Hlavným mestom je Phnom Penh.

V prírodných pomeroch dominuje rieka Mekong (nazývaná jazykom Kmérov: Tonle Thom alebo "Silná rieka") a jazero Tonlé Sap ("sladkovodné jazero"), ktoré je dôležitým zdrojom z hľadiska lovu rýb. Nadmorská výška väčšiny povrchu Kambodže dosahuje hodnoty blízke výšky hladiny mora, čo spôsobuje, že rieky jazera Tonle Sap vracajú v období dažďov vodu z rieky Mekong späť do jazera a spôsobujú v jeho okolitom prostredí záplavy.

Pre hospodárstvo je dôležitý najmä odevný priemysel a turizmus. V roku 2005 boli na území Kambodže objavené ložiská ropy a zemného plynu, ich ťažba by mala začať už v roku 2009, poprípade 2010. Tieto zásoby pravdepodobne vzpružia ekonomiku Kambodže.[1]

Facebook