Maledives Safari a Pobyt na ostrove

     


 

 6-16. januára 2021

 

Ponúkame vám nezabudnuteľnú potápačskú dovolenku v jednom z najexotickejších potápačských rajov, oplývajúcim rozmanitosťou života pod morskou hladinou. 

 (siví, útesový, veľrybí,...) sa môžete kochať stovkami ďalších druhov rýb a korálov všetkých možných tvarov a farieb. náte podPočas tejto cesty navštivite vodný ráj. Budeme kotviť pri neobývaných romantických ostrovčekoch s bielymi plážami a potápať sa u koralových útesoch s bohatým podvodným životom.Okrem korytnačiek, rají, mánt, a rôznych druhov žralokov

Na konci pobytu si vychutnáte ešte aj luxus miestnych hotelov, na bielych piesočných plažiach. Táto akcia je jednou najúspešnejších na pozorovanie veľkých morských živočíchov

 

Predpokladaný program

1. d - piatok: odlet  ( s medzipristátím ) .

2. deň - sobota: prílet na Maledivy - Male, 7:30 nalodenie na loď, ubytovanie, popoludní check dive v oblasti North Male Atol 

3. deň - nedeľa: Lankan Beira / Manta point / - úžasná lokalita vzdialená len niekoľko kilometrov od letiska. Samotný reef je síce skôr podpriemerný ale miechové čistiace stanice mánt z neho robia jednu z najatraktívnejších lokalít na Maledivách. Pri zvlášť podarených ponoroch sme tu pozorovali naraz až 10 mánt zo vzdialenosti aj menšej než 1-2m!! Prejazd na Južný Male Atol - tu sa nachádzajú najlepšie lokality na pozorovanie žralokov šedých - predovšetkým v kanáloch ako je napr.
Coco Corner - práve tu sa nachádza čistiaca stanica žralokov šedých a útesových, ktorí sa, ak sa správate obozretne a nerušíte ich, v počtoch 5-15ks sa priblížia do Vašej tesnej blízkosti.

4. deň - pondelok: ranný ponor na Coco Corner ale bo na ďalšej žraločej lokalite. Popoludní prejazd na Ari atol, potápanie na miestnych lokalitách, nočný ponor na Maia Thilo - jeden z najlepších nočných ponorov aké možno zažiť - aktívne loviace útesový žraloci či raje, trnuchy jemenské, spiace korytnačky, či ropušnice. To všetko v relatívne malej hĺbke 6-15m. 

5. deň - utorok - deň veľrybích žralokov : ten to deň je venovaný potápaniu a šnorchlovaniu v oblasti Sun Island – v lokalite s najväčším výskytom veľrybích žralokovi. Väčšinou sa nám darí dostať do kontaktu s 2 - 3kusmi. Večer návšteva domorodej rybárskej dediny, s možnosť nákupu suvenírov .

6. deň -streda: potápanie na lokalitách v oblasti Ari Atol , v prípade, že na Lankan Beira neboli manty zaraďuje sa do programu ďalší manta point - Dhonkavto Thalia. Popoludní zakotvenie u niektorého z neobývaných ostrovčekov, kúpanie sa, a nočný piknik na ostrove
7. deň - štvrtok: podľa možností ďalšie ponory v oblasti Ari Atol a prejazd k Male , potom potápanie v tejto oblasti
8. deň - piatok: ráno do 9 hod opustenie ľode, odchjazd do hotela, pláž, hotel relax

Pre 8 dňových odjazd domov.

9. deň- sobota: pláž, hotel relax
10. deň- nedeľa: pláž, hotel relax
11. deň - pondelok: opustenie hotela, odlet do európy
12. deň – utorok: prílet do Európy

Potápanie na Maledivách je možné všeobecne deliť do niekoľkých skupín podľa typov lokalít:
1) Kandu (kanál) - sú hlboké prielomy v koralových atoloch, ktorými do nich az nich počas přílovu a odlivu prúdi voda z Indického oceánu. Tá je zdrojom veľkého množstva živín vo forme přinášeného planktónu. Planktónom živiace sa drobné živočíchy sú potom zdrojom potravy pre väčšie a väčšie predátormi. Na konci tohto rebríčka stojí samozrejme žraloci - predovšetkým šedí a útesov. Okrem nich tieto oblasti vyhľadávajú aj ďalšie veľkí živočíchy ako napr. Manty, raje, tuniaky, Barrakuda, ... Tieto lokality sú volené pre svoju hĺbku najčastejšie ako ranná ponory.
2) Faru - kruhovitý reef dvíhajúce sa väčšinou z veľkej hĺbky až hladine alebo nad hladinu oceánu tj. jedná sa prevažne o ostrovčeky obklopené korálovým reefem.
3) Thilo - podmorský útes, ktorý vznikol vo vnútri rozsiahleho atolu. Tie

Lokality v oblasti Južného Male Atol:to koralové formácie sú väčšinou kruhovitého alebo pretiahnutého tvaru a končí v hĺbkach 8-10 pod morskou hladinou. Niektoré z nich sa dajú obeplavat počas jediného ponoru ale ako všetky ponory na Maledivách aj tieto sú najbohatšie na život na strane odkiaľ prichádzajú z oceánu živiny.

4) Giri
- ešte menšie koralové útvary ako Thilo, jedná sa skôr o homole uprostred atolov.

Cocoa Thilo - západná strana tohto kruhovitého reefu spadá pod hĺbku 30m a je tvorená mnohými veľkými previsy a jaskyňami. Tie pokračujú na oboch - severnej i južnej strane útesu a sú obývané nespočetným množstvom všetkých možných druhov rýb. U ďalšieho koralového útesu, ktorý sa nachádza cca 200 m od severnej časti reefu sa často zdržujú šedí žraloci. 

Guraidhoo Kandu South - lokalita preslávená pozorovaním šedých žralokov, rají a sib. Táto trhlina v atolu je tvorená dvoma prasklinami medzi ktorými sa nachádza veľký útes. Väčšina pelagických rýb vrátane žralokov je k videniu na začiatku trhliny v mieste kde útes padá do veľkých hĺbok. Vnútri kanála sú steny s častými prevismi pokrytými morskými sasankami a trsy čiernych koralov.

Lokality v oblasti Ari Atol:
Kudarah Thilo - táto lokalita je pomerne členitá a náročná na orientáciu. Je rozdelená na 4 rôzne veľké koralové bloky, ktoré sedia na plate zdvíhajúcom sa z hĺbky 40m do 12m. Každý z týchto blokov je v hĺbke 15-25 sa môže pochváliť morskými prúdmi a sú v ňom vyhĺbené previsy a jaskyne plné mäkkých koralov, gorgónií a koralových rybiek, ktoré tu hľadajú útočisko. Celá oblasť je dlhá cca 100m, dá sa oboplávať behom jedného ponoru a je chránenou morskou rezerváciou. Na 

strane odkiaľ aktuálne prichádza prúd sa dajú očakávať žraloci šedí a útesoví.
Hukrueli Faru / Madivaru - v období severovýchodných prúdenie je toto druhým najviac frekventovaným miestom kam sa sťahujú manty, aby sa nechávali čistiť od koralových rybiek. Podobne ako väčšina ostatných čistiacich staníc aj tento útes tvoria plato v malej hĺbke - cca 8m. Jeho steny sa pomaly zvažujú až ku dnu do 30m. Celkovo útes meria asi 1km. Je jeden z najobľúbenejších ponorov na Maldivách. Dôvodom je nepreberné množstvo života na tomto útese - žraloky šedí, útesyoví, korytnačky, ropušnice, murény, kanici, tuniaci a barakudy sú len zlomkom miestneho obyvateľstva ... a po celej jeho dĺžke je veľa čistiacich staníc. Najčastejšie sa ale manty zdržujú približne v polovici severnej strany útesu. 

Maaya Thilo - opäť chránená morská rezervácia

 

CENA ZAHŔŇA:

• ubytovanie na lodi s plnou penziou (nápoje nie sú v cene)
• transfer letisko-loď-hotel-letisko
• 3 ponory denne, 1. deň po prílete 1 ponor, posledný deň pred odletom 1-3 ponory, 24hod pred odletom je zakázané potápanie
• olovo a závažia
• 3 dni v hoteli s Full board, pri variante s hotelom
• letenka z Budapešti turistickou triedouCENA NEZAHŔŇA:

• transfer na letisko v Európe a späť
• prenájom potápačského výstroja
• nealkoholické a alkoholické nápoje ....  (zadarmo je 1 flaša vody / os / deň + káva a čaj, zvyšok podľa barového cenníka), na ostrove podľa rozpisu
• bakšiš posádke cca 30EUR
• ponor naviac - 35 Usd
• prednostné rezervácie horných kajút 50Eur / kajutu 
• miestne poplatky a dane

 

Cena:

iba plavba na lodi  s plnou penziou a letenkou:

 
Potápač:     2516 Eur
Nepotápač: 2300 Eur

 

Plavba na lodi Ari Queen s plnou penziou a letenkou a 3 Noci s plnou penziou na SUN island:

Sun Island Resort & Spa ***** 

Standard room

 

Sun Island Resort & Spa *****

Water Villa

Potápač:           3117 Eur Potápač:        3400 Eur
Nepotápači:      2900 Eur Nepotápač:    3200 Eur

  

Loď Ari Queen
 
Sun Island Resort & Spa*****
     

Facebook